Dne 25.11.2016 se tříčlenný tým ze třídy 2Z ve složení Patrik Stoklásek, Josef Pohořelý a Jindřich Plíšek zúčastnil Robosoutěže na Fakultě elektrotechnické, ČVUT v Praze. Robosoutěž je velice sledovanou událostí, přímý přenos probíhal na streamu fakulty.
O co v Robosoutěži jde? Složit Lego robota vybaveného senzory a programovatelnou kostkou, sestavit program tak, aby robot zvládl úlohu, která je vyhlášena až po registraci všech škol do soutěže. Tou bylo v letošním roce sledování černé čáry, vjezd do bludiště po šikmém nájezdu, průjezd bludištěm, které se každé postupové kolo mění a opět výjezd po čáře do cíle, a to v limitu 2 minuty.
Týmu štěstí přálo a umístění na 13. místě mezi 31 i zkušenými týmy z gymnázií, SOŠ a jiných středních škol z celé České republiky je pro nás nečekaným úspěchem. Na přípravu byly pouhé dva měsíce, bylo nutné mnoho hodin vymýšlet konstrukci robota, algoritmus úlohy, seznámit se s programem a funkcí světelných, dotykových či ultrazvukových senzorů a motorů, kalibrací, ladit, předělávat, přestavovat a testovat.
Mohlo by se zdát, že Lego robot je hračka nebo naopak jen pro obory studující programování, ale jde o moderní výukový prostředek pro všechny obory i věkové kategorie podporovaný MŠMT. Díky stavebnici LEGO Mindstorms se mohou studenti hravou formou seznamovat se základy programování, řízení, mechaniky a týmové práce, rozvíjet algoritmické a matematické myšlení.
Kromě účasti naší školy v soutěži, měli možnost vyzkoušet konstrukci i „oživení“ robota příkazy studenti ve všech třídách v hodinách informatiky a o to mně především šlo.
Ing. Lea Drdková