Výuka radioaktivity ve fyzice může být i dost zajímavá a fyzicky náročná…
Naše škola se stala součástí projektu RAMESIS. Jde o aktivitu Státního úřadu radiační ochrany (SÚRO), která spočívá v měření radioaktivního pozadí území naší republiky a okolních států- (zapůjčeným přístrojem můžeme klidně měřit i v zahraničí na své dovolené, výletě atd. – viz zmíněná adresa.)
Výsledkem bude interaktivní mapa naměřených hodnot. Čím hustší síť měření, tím lepší.
Současný stav mapy je možno prohlédnout na adrese:
http://safecast.org/tilemap/?y=49.58&x=14.63&z=8&l=0&m=0
SÚRO naší škole zapůjčilo mobilní měřící detektor SAFECAST bGeigie Nano.
Vnitřní blok elektroniky je tvořen řídicím 8-bitovým mikropočítačem Arduino, osazeným grafickým OLED displejem, GPS modulem a slotem na paměťovou kartu typu microSD. Vestavěný Li-ion akumulátor obdobného typu, jako se používají v dnešních chytrých telefonech, vydrží dle údajů výrobce napájet detektor až 40 hodin. Detekční část tvoří Geiger-Müllerův (GM) detektor (jak funguje tento typ detektoru se dozvíte zde) se zdrojem vysokého napětí a příslušnou elektronikou. Detektor je typu pancake, konkrétně jde o typ LND 7317 od americké firmy LND, Inc. O zpracování a ukládání dat, včetně GPS souřadnic, data a času se stará výše zmíněný mikropočítač.
Hodnoty dávkového příkonu, které můžeme v ČR očekávat:
Studenti (i vyučující ) si mohou detektor zapůjčit v kabinetě fyziky a po krátkém proškolení měřit na svém výletě, v okolí svého bydliště a podobně.
Václav Jelínek