Jak hořký může být polibek
Návštěva filmu Polibek od Putina nám (20.3.) osvětlila politickou situaci v Rusku, která se v poslední době velmi vyhrotila. Díky projektu Jeden svět jsme se dozvěděli mnoho přínosných informací.
Dánská režisérka se zaměřila na politickou organizaci nazývající se Naši, která podporuje současného ruského prezidenta Putina. Někteří mladí členové k němu až obdivně vzhlížejí, např. 16 letá Máša, studentka žurnalistiky, se dostala do jeho blízkosti a mohla ho dokonce políbit!
Naši pořádají společné tábory, skupina poutá studenty na jednotu a soudržnost, finančně je podporuje. Našisti „na oplátku“ jezdí hromadně několika autobusy na politická shromáždění, při veřejných projevech Putina stojí vždy v prvních řadách. Jakmile je známa akce opozice, Naši obsadí jejich prostor, čímž zabrání svobodnému shromažďování lidí jiných politických názorů. Dokonce se Naši neštítí při svých pochodech nést transparenty s údajnými „nepřáteli státu“, hanobit je, šlapat po nich… Jak lehké je ovlivnit nezkušené!
Máša postupně zjišťuje, že politické názory se mohou různit. Nechápe, kdo mohl brutálně napadnout na ulici opozičního novináře za svobodné vyjádření jiných než obecně uznávaných myšlenek. Tento incident jí otevřel oči, již nenásleduje slepě své „přátele“. Nenechá sebou manipulovat.
Postřehy
Romana Sokolíková: „Situace v Rusku mě velmi zaskočila a překvapila.“
Jan Rejnart: „Zpočátku se organizace Naši jevila jako neškodná, ale postupem času se z ní stala násilnická a radikální organizace. Zneužila davové pobláznění studentů k provokacím.“
Jan Pacina: „Doufejme, že podobná situace nenastane u nás.“
Magda Hedarová: „Mladí lidé nemají vůbec ponětí, o co v politice jde.“
Andrea Ceralová: „Ukázat lidem, v co mají věřit? – To je demokracie?“
Jan Válka: „Utvrdil jsem si názor, že novináři to nemají lehké, zvláště ruští.“
Jiří Veber: „Uvědomil jsem si, že země, ve které žiju, není zase tak špatná…“
Třída 3.A – stavitelství