Maturanti, nepropásněte termín podání přihlášky na vysokou školu. V případě nejasností, resp. při problémech s komunikací s vysokou školou se můžete obrátit na výchovnou poradkyni. Ideálně v konzultačních hodinách, popř. v jiném - předem domluveném termínu.
Přihlášky na vysoké školy
Informace o jednotlivých VŠ a otevíraných oborech
Existují portály s přehledy vysokých škol a nabídek dalších možností pomaturitního vzdělávání (např. www.kampomaturite.cz nebo www.najdivs.cz )
Spolehlivým zdrojem jsou www. stránky jednotlivých vysokých škol a fakult.
Dny otevřených dveří na VŠ
Pokud nám některá fakulta pošle oznámení o jeho konání, vyvěšuji ho na nástěnce v přízemí hlavní budovy. Informace o termínech konání všech „DOD“ naleznete na www.stránkách jednotlivých škol.
Účast na takové akci možná po dohodě s třídním učitelem.
Co udělat před podáním přihlášky?
Důkladně si pročtěte podmínky přijímacího řízení (termíny podání přihlášky, termíny přijímacího řízení, přesné názvy a kódy studijních programů a oborů, informaci o výši a způsobu platby za přijímací řízení apod.). Veškeré informace naleznete na internetových stránkách jednotlivých vysokých škol a fakult. Neexistuje jednotný pokyn, každá vysoká škola a každá fakulta má vlastní podmínky a termíny !!!
Papírová nebo elektronická přihláška?
Na většině škol můžete volit mezi elektronickou nebo papírovou přihláškou, někde se připouští už pouze přihláška elektronická.
Výhodou e-přihlášky je obvykle nižší poplatek za přijímací řízení a Vaše jistota bezchybné evidence Vašich osobních údajů, včetně kontaktní adresy pro doručování úřední korespondence či emailové adresy pro případná operativní jednání.
Má elektronická přihláška nějaká úskalí?
Pokud je v podmínkách přijímacího řízení uveden také požadavek zaslání jejího výpisu, musíte ji po vyplnění vytisknout a podepsat (+ přiložit i lékařské potvrzení a další dokumenty, pokud jsou ze strany fakulty vyžadovány).
Poté ji zašlete na studijní oddělení fakulty, na kterou se hlásíte.
Také v případě e-přihlášky musí platba proběhnout bankovním převodem, zatímco v případě papírové přihlášky můžete zpravidla volit mezi platbou složenkou a platbou z účtu (zjistíte na www-stránkách příslušné fakulty).
Jak je to s Národními srovnávacími zkouškami (NSZ) ?
Některé fakulty přijímají uchazeče ke studiu na základě výsledků NSZ. Pokud se pro takovou fakultu rozhodnete, nezapomeňte, že je nutné se přihlásit na tyto testy zvlášť u společnosti Scio, která je pořádá. Informace o NSZ a termínech najdete na www.scio.cz
Pokyny k vyplňování přihlášek (zejm. v jejich „papírové“ podobě)
- Vyplním pouze údaje v silně orámovaných částech, řídím se vždy požadavky konkrétní fakulty.
- U položky zvolený typ studijního programu označím křížkem a podtržítkem.
- V kolonce „Vysoká škola“ uvedu plný název školy, totéž platí o kolonce „Fakulta“.
- Konkrétní studijní program je v přehledech vytištěn tučně a bývá u něj kód, který obsahuje písmeno : B (bakalářský) nebo M (magisterský) a číslo.
- Studijní obory jsou uváděny pod jednotlivými programy a je u nich uváděn akademický titul, zda jde o studium prezenční – PS, nebo kombinované – KS, standardní doba studia a do kdy je obor akreditován.
- Datum narození vyplním dvoumístnou číslicí, rok narození posledním dvojčíslím letopočtu.
- V kolonce „Adresa trvalého bydliště“ napíšu adresu, kterou mám uvedenou v občanském průkaze.
- „Kontaktní adresa“ je adresou, na níž mi budou fakultou doručeny písemnosti. Adresu je potřebné vyplnit, i když je shodná s adresou trvalého bydliště.
- V položce č.9 uvedu název svého studijního oboru na naší škole a jemu přiřazené kódy.
IZO školy a kódy jednotlivých oborů naší školy
IZO naší školy : 47274689
- ELEKTROTECHNIKA - KKOV : 26-41-M / 01
- STROJÍRENSTVÍ - KKOV : 23-41-M / 01
- TECHNICKÉ LYCEUM - KKOV : 78-42-M / 01