Můj džihád

V rámci filmového festivalu Jeden svět navštívili v pondělí 11. dubna studenti 1. a 2. ročníku  film Můj džihád, který se věnuje tématu odchodu mladých lidí z Evropy k Islámskému státu.

Tisíce muslimů žijících v Evropě se nechalo zlákat radikální ideologií tzv. Islámského státu a odjelo na východ bojovat svou „svatou válku". Největší vlna mladých mužů, kteří chtějí za ISIS bojovat, odchází z Belgie.V regionu Vilvoorde „každý zná někoho, kdo odešel bojovat". Místní muslimská komunita se na tuto situaci snaží reagovat.  Výraznou osobností je tu mladý charismatický imám Sulyaman.  Pro mladé lidi z okolí pořádá setkání, vede muslimskou náboženskou školu, kde vyučuje „umírněný“ a přátelský islám, a pro ty, kdo se neumí vyrovnat s konfliktem mezi svou vírou a okolní společností, pořádá terapeutická sezení. Zároveň spolupracuje s matkami chlapců, kteří odešli bojovat do Sýrie, a pomáhá jim vyrovnat se s jejich ztrátou. Klíčem je podle něj využít energie mladých lidí k jejich osobnímu rozvoji a k pozitivním změnám ve svém okolí – vrátit tak slovu „džihád“ jeho původní význam.

Diskuse po filmu se zúčastnil Ing. Rachid Khálil, rodilý Kurd, který před třiceti lety přijel studovat do Československa ze Sýrie a od té doby zde žije a podniká. Podělil se s námi o osobní vzpomínky a zodpověděl položené dotazy. Studenti kladli otázky kultivovaným způsobem a obsah dotazů nenechal nikoho na pochybách, že se o tuto složitou problematiku zajímají a přemýšlejí o ní.