Šplhouni na Letné

Chlapci šplhali na laně i na tyči v různých kategoriích do výšky 4,5 m.  Ti nejlepší šplhali na laně ze sedu bez přírazu.  To je i závodní disciplína, kterou ne každý zvládne. Proto jsme měli i šplh bez přírazu ze stoje a na laně jsme ještě šplhali s přírazem.  Kategorií útěchy byl šplh na tyči.

Nejlepším šplhounem se stal Lukáš Pilík  /5,64 sec./, těsně druhý byl  Daniel Dobrovolný. Oba ze třídy E3A.  A třetí místo si  vyšplhal  David Mikeš z S1.

Všechny výsledky jsou opět na nástěnce u KTV /Pe, Hd /.

Malá statistika. Na laně umí šplhat 33,5 %  sledovaných žáků, alespoň na tyči  vyšplhá 27 %.  Vůbec neumí šplhat téměř 40 % žáků.  Ze sedu šplhalo 9,15%, bez přírazu 16,3%  a s přírazem 7,84% žáků.  A jedno kdyby. O přeboru všichni věděli od začátku roku. Kdyby někteří potrénovali, určitě by nemuselo býti tolik neúspěšných.  Nic nového.  Nevadí, šplhouni byli  a budou i příští rok.

Za zaznamenání stojí i nejlepší čas bez rozdílu disciplín. Radek Pokorný/E3A/  vyšplhal na tyči za 2,97 sekundy.

A jen tak na okraj. Nejznámějším českým šplhounem byl Krhounek. Ten určitě ale neuměl šplhat a nevyšphal si zlatou olympijskou medaili.  V Paříži v roce 1924 ji totiž získal Bedřich Šupčík na osmimetrovém laně časem 8,14 sekund. A to se hodnotil i styl. Šplh patřil ke gymnastickým disciplínám.

(Mgr. Pech)